1, Nošení dětí je tradiční způsob péče o děti

Lidský živočišný druh se za poslední tisíciletí fyzicky mnoho nezměnil. Naše děti tak očekávají, že o ně bud pečováno jako o děti lovců-sběračů. Čekají, že budou ve fyzickém kontaktu s pečující osobou, nejčastěji matkou. Být sám znamená pro novorozence být opuštěn a mít strach o své přežití.

2, Nošení pomáhá matce v  napojení na rozpoznání potřeb dítěte

Miminko pláče a pláče, a Ty nerozumíš tomu, co Ti chce sdělit. Při časté těsné fyzické blízkosti je pro matky (i jiné pečující osoby) jednodušší nacítit se na potřeby dítěte. Maminky často popisují „telepatii“ mezi nimi a minkem v šátku/nosítku. Připadá Ti to přitažené za vlasy? Kdo nezkusil, neuvěří… Tak směle do toho! Nošení podporuje naše rodičovské kompetence.

3, Termoregulace

Tvé tělo poskytuje dítěti ideální teplotu. Ty jsi tím nejlepším inkubátorem pro své dítě! V zimě dítě zahřeješ, v létě chladíš.

4, Kojení

Díky těsné fyzické blízkosti Tvé tělo reaguje na potřeby dítěte a vylučuje hormony nezbytné pro úspěšné kojení. Dítě, které je často na matčině těle se o kojení hlásí častěji, a díky poptávce se laktace rozjíždí přesně podle potřeb dítěte. V šátku či nosítku se dá také s troškou cviku krásně kojit kdykoliv, kdekoliv. A zcela intimně.

5, Nesleželá hlavička

Miminka se rodí s měkkými lebečními kostmi – to aby bez úhony prošla porodními cestami matky. Děti, které jsou často nošeny, nemají sleželou hlavičku. Naopak, jejich hlavičky jsou krásně kulaté…

6, Správný vývoj kyčlí

Při dodržení podmínek ergonomického nošení se ve vertikálním úvazu v šátku či nosítku správě prokrvují kloubní hlavice kyčlí miminka. Zároveň je dítě ve stejné pozici jako při širokém balení., v tzv. abdukčně flexní poloze. Ty jsi to nejlepší a nejpřirozenější široké balení Tvého dítěte! Příroda to vymyslela vskutku geniálně, že?

7, Stimulace hlubokého vnitřního svalstva

Dítě v šátku není jen pasivní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak, reaguje na pohyb matky tím, že přizpůsobuje svůj svalový tonus a jeho svaly pracují. Nošením v šátku ve vertikální pozici si dítě posiluje stejnou svalovou partii, jako při pasení koníčků. Pokud je dítě unavené, uvolní svůj svalový tonus, zapře se o dobře dotažený šátek a hruď matky, schoulí se k Tobě a v bezpečí usne.

 8, Spánek

Stejně jako dospělí, i miminka potřebují jistotu, že je kolem vše bezpečné. Pak se mohou uvolnit a usnout. Proto tolik miminek usíná při kojení, při nošení v šátku. Matka jim dodává pocit jistoty, bezpečí, mohu se uvolnit a kvalitně zrelaxovat.

 

9, Snesitelnější pláč, nemoc, bolest

Nošené děti méně pláčou. Neznamená to, že nepláčou vůbec. Je ale velký rozdíl mezi tím, zda dítě pláče osamoceně bez matky nebo pláče v kontaktu s mámou. Fyzický kontakt tlumí produkci stresového hormonu kortizol a zvyšuje vyplavování hormonu lásky oxytocinu. Dítě tak v kontaktu s matkou snáší stresové situace lépe. Při růstu zoubků, nemoci je šátek/nosítko ten nejlepší kámoš!

10, Volné ruce pečující osoby

Díky šátku/nosítku máš své dítě u sebe, ale přitom můžeš uklidit, uvařit, nakoupit a třeba i zahradničit…

11, Dítě vidí skutečný život

Představ si, že jsi miminko. Ležíš v kočárku. Co vidíš? Boudičku, kousek oblohy, hračku, která je stále stejná, občas míhající se větve stromů… A teď si představ, že jsi nošen v šátku. Tvůj rozhled je obrovský! Vidíš tolik opravdových věcí a tak rychle se učíš! Když jsi unavený, prostě se schoulíš k mámě a usneš… No není to krásný život?

12, S šátkem /nosítkem se dostaneš se všude

Jsi vášnivá turistka? Ráda chodíš na výlety? Couráš po lese?  Nebo navštěvuješ hrady, zámky? Koncerty? Výstavy? Kino? Tohle vše je s dítětem v šátku možné…

13, Bingo pro staršího sourozence

Novorozeně si vyžaduje tolik pozornosti matky… Díky šátku/nosítku jej můžeš mít u sebe a zároveň se můžeš věnovat i aktivitám se starším sourozencem.

14, Zapojení matky do života dospělých

Dítě patří k mámě, máma k sobě rovným – tedy k  dospělým. Díky šátku se může maminka zapojovat do společenského dění kolem sebe. Užíj si to, mámo! J Nejsi totiž jen matka, jsi i žena! Tvé dítě patří k Tobě, Ty do života! Můžeš být se svým dítětem a zároveň naplňovat také své potřeby.

15, Z nošených dětí vyrůstají zdravě sebevědomí a odvážní dospělí

Neboj se, že dítě častým fyzickým kontaktem rozmazlíš. Nošené děti mohou být ze začátku na matku více fixovány (a je to tak zcela v pořádku!), ale postupně se z nich stávají sebevědomí jedinci, kteří se osamostatňují, proto, že cítí bezpečí, ne proto, že jsou do toho nuceni… Věř, že na lásce záleží, a že láskou nerozmazlíš.

 

Pokud cítíš, že je nošení pro Tebe to pravé, ale máš jakékoliv pochybnosti, strachy, otázky, ráda Tě jimi provedu.

S láskou Jana