„Hele, co to jako je ten ženský kruh? Co tam jako děláte? To je nějaká tajemná seance pro vyvolené, nebo co?“  

Tuhle otázku dostávám poslední dobou nezvykle často.

Termínus technicus „ženský kruh“ už se dostal do povědomí veřejnosti, ale pro „obyčejného smrtelníka“ je často dost abstraktní a nenaplněný ničím konkrétním.

Takže, milí zvědavci, odpověď na Vaši otázku je možná překvapivě jednoduchá, i když trošku obsáhlá. Odpovím Vám jednak jako žena, která se kruhů účastní, jednak jako průvodkyně, která ženské kruhy pořádá. Tak čtěte dál.

Věřte, že ženské kruhy, nejsou žádnou sektou nahých povětrnic, žádným slet čarodějnic ani „drbůchtivých“ ženských, není to ani žádné tajemné setkávání podléhající nejpřísnějšímu utajení  (i když se v nich většinou kousek tajemna odkryje). Není to nic, co by bylo vhodné pouze pro alter/eko/ezo/bio lesany, které by běhaly bosé a vyly na měsíc (i když samozřejmě můžou J).

Ženské kruhy jsou prostě vědomé setkávání vědomých žen.

Podívejme se na to trošku více zblízka. Zvu Vás pod jejich pokličku… Pojďte poodhalit roušku jejich tajemství.

Jedna žena, která navštívila mnou pořádané ženské kruhy, to shrnula velmi vtipně a trefně: „Ženský kruh je vlastně taková „mateřská školka pro ženy“: poznáváme sebe, ostatní, svět, učíme se důvěře, plynutí, máme na sebe čas, tvoříme, smějeme se, pláčeme, a to vše v bezpečném prostředí s laskavou paní učitelkou, kterou nám jsi, Jani.“

Možná si říkáte, co to zase je za novinku…. Jenže! Ženské kruhy vážně žádnou hypernovinkou „ženských, co už neví coby“ nejsou.

Ženské kruhy jsou  staré jako lidstvo samo.

Už od éry lovců/sběračů muži vyráželi do světa lovit zvěř, obhlížet terén, a ženy zůstávaly pospolu,  udržovaly oheň, staraly se o děti, kmety a  kmen, svěřovaly se se svými radostmi i starostmi, pečovaly o sebe navzájem, špitaly si… S nástupem průmyslové revoluce a bláznivé touhy nás žen „být ve všem jako muži“ jsme na tuto moudrost zapomněly, odtrhly jsme svá neviditelná pouta od společenství dalších žen.

Staly jsme se sice nezávislými , samostatnými, uvnitř, ale cítíme, že nám chybí místo, kde bychom mohly být bezpečně samy sebou, kde bychom mohly sdílet, svěřovat se, učit se, věřit si navzájem, vnímat se – bez studu, bez strachu z odmítnutí či souzení…

A právě takovou možnost ženský kruh nabízí.

Kruhy mohou mít více podob: mohou být zdílecí – kdy ženy hovoří o svých zkušenostech s daným tématem, mohou být vzdělávací – kde se dozvídají informace k určitému tématu, mohou být prožitkové nebo se mohou dvě, tři tyto roviny v jednom kruhu navzájem prolínat. Záleží na tématu, na průvodkyni, na délce trvání kruhu.

V online prostoru kruhy trvají většinou kolem dvou hodin, osobně většinou tři hodiny. Opět je to individuální. Každé ženě navíc vyhovuje jiná forma. Některé preferují osobní setkávání „na živo“, jiné se cítí bezpečněji v on-line prostoru, kde si při některých aktivitách mohou vypnout kameru a být tak jen sama se sebou.

Jaké aktivity na kruzích na ženy čekají?

Je to vždy individuální vzhledem k tématu kruhu, možnostem prostoru, kde se kruh odehrává, individuálním schopnostem průvodkyně kruhem, počtem žen na kruhu… Nicméně alespoň pár hlavních aktivit uvádím zde:

Sdílení: jedna žena mluví, ostatní poslouchají. Důležité je to, že ženy mluví jen tehdy, pokud samy chtějí. Na kruzích je totiž dovoleno i mlčet. Ostatní ženy mluvící/mlčící ženu nijak nehodnotí,  neradí (pokud k tomu nejsou mluvící ženou vysloveně vyzvány), pouze s ní jsou, přijímají ji, vytváří bezpečný prostor pro její sdílení.

Pohybové aktivity, tanec.

Relaxace, vizualizace na téma kruhu (s mluveným slovem průvodkyně)

Tvoření a kreativní aktivity jako například intuitivní kresba, vyrábění…

Péče o tělo (masáže – navzájem mezi ženami nebo individuálně  – opět podle potřeby žen)

Součástí může být i malý rituál. O rituálech napíšu někdy jindy více.

Některé z aktivit jsou individuální, jiné ve dvojici, trojici, některé probíhají ve skupině….

Každopádně opět je důležité připomenout možnost nezapojit se do aktivit, do kterých se zapojit nechci. I když z mé zkušenosti mohu říct, že většina žen je nakonec nadšená, když překročí svou hranici komfortu a aktivity vyzkouší. Nicméně respektujeme každou ženu a její příběh… Díky tomu se v kruhu cítí ženy bezpečně.

Zkušená průvodkyně také pracuje se všemi smysly žen, aby prožitek a zážitek byly co nejhlubší.

Pro pestrost aktivit je vždy vhodné přijít pohodlně oblečená – triko, legíny. Hodně žen preferuje sukně, šaty, ve kterých se zároveň cítí více žensky.  

Na kruzích navíc platí jedno veledůležité pravidlo. CO SE V KRUHU UVAŘÍ, TO SE TAM TAKY SNÍ. Všechny ženy se zavazují k tomu, že vše, co bude slyšeno, řečeno, projeveno zůstane jen a jen v kruhu. žádné informace nebudou vynášeny. Díky tomu se často otevře prostor takové důvěry, že si dovolíme vyslovit i to, co nás dlouho (někdy i dlouhé roky nebo dokonce celý život) trápilo, tížilo… A mohou se objevit i slzy. Plakat je dovoleno.

Slzy nejsou vnímány jako projev slabosti, ale jako něco, co nám pomáhá integrovat své Já.

Velmi důležité je také to, jakou průvodkyni kruhem si vyberete. Na co se zaměřit? Vyberte si ve Vašem okolí  ženu, které budete věřit, která Vám bude inspirací svým náhledem na svět, která dokáže vytvořit prostředí podpory a lásky. Laskavá a zkušená průvodkyně dokáže sílu ženského kruhu mnohokrát znásobit, posílit prostředí plné důvěry a vy si tak z kruhu odnesete mnohem víc, než jste si dokázaly představit.

Pro mě osobně je ženský kruh tou nejléčivější formou ženské terapie.

Během prvního kruhu, kterého jsem zažila jako účastnice, jsem cítila tak silnou, podpůrnou energii, že mi vzpomínka na něj dodávala sílu několik dalších měsíců. Od té chvíle jsem věděla, že tohle je přesně to, co chci dělat. Že tohle přesně chci předávat. Chci, aby se ženy cítily přijaté, nesouzené, v bezpečí. A tak jsem začala provádět ženskými kruhy, ve kterých jsem zúročila své pedagogické dovednosti, ženskou intuici, schopnost vrozené empatie a kreativity. Absolvovala jsem facilitátorský kurz pro průvodkyně žen „Alchymie ženy“ Lucie Harnošové, který mě v mé práci ukotvil, dodal mi další dovednosti, znalosti a sebedůvěru v roli průvodkyně žen.

Ženské kruhy pořádám v krásném prostředí MáTa Hulín – maličkém centru pro ženy a mámy, o které se s láskou a energií sobě vlastní starám. Všechny mé akce jsou předem promyšlené, dolazené do detailu a ženám potěší všechny smysly.

Co o mnou pořádaných ženských kruzích napsaly ty, které se jich účastnily?

“ Líbilo se mi snad vše. Ráda tvořím, tančím. Moc se mi libilo i vzájemné opečování. Také sdílení s ostatními ženami bylo moc příjemné.“

„Janička je moc příjemná žena, dokázala ve mě vzbudit naprostou důvěru, i když jsme se viděly poprvé.“

„Po kruhu jsem se cítila láskyplně, nadmíru spokojeně, nabitá novou silou a energií.“

„Bylo to úžasné!“

„Jani, Tvůj lidský a milý přístup, ve mě vyvolal pocity klidu. Děkuji!“

V dotazníku po kruhu, kterým ženy provádím, absolventky uvedly, že se cítily:

Šťastně. Báječně. Příjemně unaveně. Motivovaně. Odpočatě. Pochopená. Uvolněná.

Nabitá energií. Nadšená. Ukotvená. Naplněná láskou. Vyrovnaná.. Spokojená.

Miluju, když ženské kruhy probíhají v přátelské atmosféře, jsou plné důvěry a pohody. Chci, aby ženy odcházely odpočaté, usměvavé, se zářivou energií.

Jaké největší uvědomení si ženy z kruhu odnáší?

  • Že každá řešíme podobné věci. Je to tak posilující vědět, že v tom nejsem sama!
  • Že se mohu mít ráda!
  • Vrostl můj respekt k nám, ženám, za to, co všechno dokážeme!
  • Začínám si více užívat života i toho, že jsem žena!
  • Zjistila jsem, že každá špatná zkušenost  z mého života se dá přetvořit v můj prospěch.
  • Dokážu zpomalit, vnímat, nasávat každodenních maličkosti
  • Konečně si dokážu odpustit.
  • Už umím přijmout sama sebe. Jsem v pořádku taková, jaká jsem.
  • Zjistila jsem, že ženy mohou být přítelkyně a sestry, ne rivalky.
  • Naučila jsem se sdílet skutečné pocity, naslouchat a neutíkat k vlastním úsudkům dříve, než ten druhý domluví. Přestávám dávat na první dojem a soudit jiné jen proto, že mi hned nesedí.

Ač to možná zní neuvěřitelně, ženské kruhy přináší užitek nejen konkrétní ženě, ale i jejímu okolí a celé společnosti. To se nedá popsat. To se musí zažít! Takže pokud jsi i Ty právě teď v životní etapě, kdy cítíš, že bys potřebovala podporu dalších žen, sdílet svůj příběh, být slyšena a slyšet, pak nastal čas najít pradávné kouzlo síly a jemnosti ženských kruhů.

Přidej se do mé FB skupinky Cesty mateřství. Cesty ženství, sleduj FB MáTa Hulín, kde o všech pořádaných kruzích a akcích pro ženy dávám včas vědět. Těším se na Tebe!

P.S: Občas se ženy obávají, jestli mohou přijít na kruh samy, když nikoho neznají. Odpověď je jednoznačně ANO. Můžeš přijít s maminkou, sestrou, kamarádkou, dcerou, ale můžeš přijít úplně sama. Protože ač přijdeš sama, osamělá určitě nebudeš. A často úprávě ty ženy, kterém se odváží přijít samotné, najdou velkou vnitřní sílu, přátelství, sesterství, spojení…