Jsi kojící maminka a máš pocit, že se o Tebe pokouší nějaký „moribundus“? Tak to si nejspíš kladeš otázku, jestli můžeš v kojení pokračovat. Pojďme se na to společně podívat…
V době, kdy se venku střídají roční období, kdy se venkovní teploty mění jako na houpačce, se daří nejrůznějším virózám, bacilům, nemocem…
Pokud cítíš, že se o Tvé tělo pokouší nezvaný host jako je rýma, horečka, průjem, zvracení, vyrážka, nachlazení, chřipka…, pak dobrá zpráva je, že není třeba Tvé dětátko odstavit ani omezit jeho kojení.
Jako kojící máma jsi se svým děťátkem ve velmi těsném kontaktu téměř 24hodin denně, tudíž se Tvé miminko s bacilem setkalo ještě dříve, než se u Tebe nemoc projevila. Každá nemoc má inkubační dobu – tedy dobu, kdy nemoc už propukává, ale Ty příznaky na svém těle téměř nepociťuješ.
Příroda ochranu našich mláďat před neviditelným nepřítelem geniálně zařídila… Jak? Tvé tělo začíná proti nemoci produkovat protilátky, které jsou určeny nejen pro Tebe, ale také pro Tvé dítě. Ty se dostávají do mateřského mléka. Dítko tedy dostává protilátky z Tvého mléčka na konkrétní onemocnění, které právě proděláváš. No řekni, není to úžasné?! Tvé mléko je perfektním mixem protilátek, které dítěti pomáhají, aby u něj nemoc nepropukla nebo měla mírnější průběh!
Zásadou tedy je kojení nijak neomezovat, naopak se jako přínosnější jeví kojit ještě intenzivněji.
Milá mámo, mysli ale také na sebe! Dopřej si hodně odpočinku (ano, i když domácnost vypadá jako po výbuchu atomové bomby…), zavrtej se s děťátkem do peřin a spi, relaxuj. Starost o domácnost a případné starší dítě předeleguj na muže, babičku, tetičku, kamarádku… Zapomínat bys neměla ani na svůj pitný režim a vyváženou stravu. Skvělé jsou čaje, záhřevné polévky, vývary.
Co ještě Ti může při léčbě pomoci? První variantou jsou obvykle dary Matky Přírody – tedy bylinky jako zázvor, heřmánek, tymián, mateřídouška, šalvěj na výplachy krku (o té se můžeš dočíst, že zastavuje laktaci – ano, je to pravda, ale vypít bys musela kolem půl litru silného odvaru denně. Takže na výplach v krku je zcela ok). Pomoci mohou také nejrůznější tinktury – velmi účinná je ta z lichořeřišnice, působí výrazně aktibakteriálně. Perfektním pomocníkem proti nachlazení jsou také česnek a cibule. Doplňovat můžeš i vitamín C.
Plně kojenému miminku nemusíš ani v případě Tvého onemocnění přidávat žádné tekutiny, pouze kontroluj jeho vylučování. Pokud přebaluješ alespoň 6 počůraných plen za 24 hodin, miminko je dobře hydratováno.
Pokud máš horečku a cítíš se opravdu unaveně, pak k úlevě může dopomoci krátkodobě užívaný acylpirin, léky s paracetamolem, ibuprofen. Vše užívej podle doporučeného dávkování a to nepřekračuj. Užívej léky vždy po nezbytně nutnou dobu, ne déle. Tyto léky Tvému děťátku neublíží. Většinou platí, že pro kojící matky jsou vhodné ty léky, které mohou užívat děti a těhotné ženy. Více informací ti podá Tvůj ošetřující lékař. Na většinu nemocí se dnes už dá najít lék vhodný pro kojící matky. Nenechej se tedy odbít a hledej….
Pokud se jedná o větší bakteriální infekci, pak je třeba obrátit se na lékaře, který v případě potřeby předepíše antibiotika. Před jejich nasazením je důležité upozornit, že jsi kojící matka a vyžádat si CRP test, který ukáže, jaká je přesná míra zánětlivosti. Někteří lékaři na tento test nejsou ve své ordinaci vybaveni, ale mohou odběr zaslat do laboratoře. Výsledek tak vyloučí možnost, že by byla antibiotika podaná zbytečně. Pokud jsou antibiotika nezbytná, je doporučeno kojící matce doplnit při jejich užívání probiotika, které podpoří vyváženou střevní mikroflóru .
Závěrem vyvracím pár mýtů, se kterými jsem se jako poradkyně pro kojení setkala. Možná se u jejich budeš usmívat, ale věř, že i tohle koluje (nejen) v laické veřejnosti:
– mléko se rozhodně nesrazí ani nijak nepokazí, když má žena horečku
– mléko nezkysne.
– Mlékem při horečnatém onemocnění matky se dítě neopaří. I kdybys měla horečku vysokou 40 stupňů, tak mléko má nanejvýše Tvou tělesnou teplotu. A 40 stupni se prostě opařit nedá….
V aktuální Covid situaci ještě doplním, že dle výzkumů matky, které se zotavily z COVID-19, měly v mateřském mléce protilátky proti této nemoci (více na www.kojeni.cz).
Takže milá mámo, moc Ti přeju, abys tyhle rady vůbec nepotřebovala, ale pokud přeci jen ano, tak koj, koj, koj!
Přeju tobě i Tvému děťátku minimum nachlazení a nemocí. A pokud Ti mohu být nějak nápomocna, neváhej se na mě obrátit.
Také Tě srdečně zvu do mé FB skupinky Cesty mateřství. Cesty ženství.
S láskou ke všem (nejen) kojícím ženám a (nejen) kojícím se dětem Jana Němcová