Nerada to přiznávám, ale podlehla jsme mediálnímu tlaku… Reklamy na mě vyskakovaly snad už i z ledničky! Dva roky jsem přemýšlela, dva roky odolávala. A pak – zahlédla jsem kamarádku Míšu v reklamě na nejmenovanou značku menstruačních kalhotek,  a řekla si, že to teda prubnu.

 

(Koupila jsme si sice jinou, levnější značku, která byla sehnatelná v drogerce, nicméně Míšo, díky, že jsi mě rozhoupala! J ).

Možná některé z vás, stejně jako jsem přemýšlela já, přemýšlíte, jestli je to vůbec hygienické,. Jestli kalhotky  neprotékají, jestli nepáchnou…

Moc ráda zkouším věci osobně a závěr si dělám „až po“. Protože, co si budeme vyprávět, bez osobní zkušenosti to prostě není ono. A co (ne)vyhovuje mě, může (ne)vyhovovat někomu jinému…

Po téměř roce používání této pomůcky můžu říct, že objev menstruačních kalhotek je pro mě něco jako objev myčky nebo sušičky… Jako AAAACH! A WAU! No, ale nepředbíhejme J …

Kromě mé vrozené zvědavosti (a zmíněné reklamy) mě také ke koupi motivovalo vědomé zapojování pánevního dna (nejen) během menstruace, kterému jsme stále více přicházela na kloub. Po porodu druhé dcery jsem při mých dnech používala menstruační kalíšek, který mi dlouhou dobu  (po půl roce nervování  – jak se ta věc sakra zavádí?!…) maximálně vyhovoval. Jakmile jsem se ale začala více snažit o volnou, vědomou menstruaci, začal mi kalíšek vadit. Hledala jsme alternativu, kterou bych s ním skloubila, když jej nechci v těle 24 hodin denně/5 dnů v měsíci…. Jednorázové vložky ani tampony jsem nechtěla (jednak kvůli ekologickému dopadu, jednak kvůli syndromu toxického šoku, kterým jsme si několikrát prošla). A látkové vložky mi nevyhovovaly. Menstruační kalhotky se tvářily jako další volba.

Ze začátku jsem koupila jen dva kousky. Po vybalení z krabičky jsem byla překvapená jejich tenkostí a  vzhledem. Vypadaly jako krásné spodní prádlo. Začala jsem je používat na noc. Ach, super! Nikde mě nic netlačilo, fakt paráda! Trochu jsem se bála, jestli kalhotky neprotečou, a tápala v tom, jak často je třeba je měnit. Ale velmi brzy jsme si našla svůj rytmus a kalhotky si zamilovala.

Zjistila jsme, jak praktická je jejich černá barva, protože, i kdyby se nějaký flíček nevypral úplně, není vidět. Péče o kalhotky není nic složitého. Po použití je namočím do lavoru nebo je vezmu s sebou do sprchy, tam je jen „přečváchnu“ v ruce a pak hodím do pračky s běžným oblečením. Při praní je obvykle vkládám do pytlíčku na jemné prádlo. Prát je třeba bez aviváže, bez bělidla, ideálně v šetrném ekologickém prostředku (já si zamilovala Sonett Sensitive). Teplota praní je daná výrobcem a je fajn ji respektovat, aby kalhotky byly dlouho fit. Kalhotky nepatří do sušičky, ale mohu vás ujistit, že schnout překvapivě rychle. Jsou ušity z několika vrstev (některé savé, jiné nepropustné) a mají určitou životnost – výrobci většinou uvádí asi 50 vyprání. Takže ano,  nejsou sice „nafurt“, ale vydrží toho dost.

Abych nebyla jen sluníčková, upozorním i na trable, které mohou při používání menstruačních kalhotek nastat. Při jejich výměně je třeba myslet na to, co má žena na sobě oblečené. Pokud máš rifle, punčochy, legíny, nedej bože overal J,  pak se musíš svléct, abys kalhotky mohla vyměnit, což třeba v práci nemusí být úplně komfortní, pokud máš jako já k dispozici WC velikosti krájecího prkýnka…  Já proto do práce používám kalíšek. Je to pro mě pohodlnější. Také jistě nastane onen známý problém „kam s ním“ – ideální je pořídit si nepropustný pytlíček z PUL zátěrem (sehnat se dají třeba ty na látkové pleny), abys mohla použité kalhotky pohodlně, bez zápachu a protečení přenést domů. A když jsme u toho protečení – ještě nikdy se mi nestalo, že by mi kalhotky protekly. Je ale třeba vědět, jak silný menses mám a co kalhotky vydrží a co už ne…

Pokud uvažuješ o jejich koupi, park doporučuji koupit nejprve jen jedny, dvoje, třebas i rozdílné značky. Zjistíš, jak Ti vyhovují a dle toho pak můžeš přikupovat. Není potřeba jich nakoupit miliony – mám teď 5 kusů a stíhám je prát, i když celý cyklus nosím jen je.

Pro mě osobně objev těchto kalhotek zase krok ke sblížení s mou menstruací, s přijmutím sebe samé se vším všudy. Takže za mě po všech předsudcích, které jsem měla a po zkušenostech, které mám teď říkám menstruačním kalhotkám velké ANO!